wtorek, 29 stycznia 2013

Marcepanowiec

Od początku stycznia zastanawiałam się jaki tort upiec dla Męża. Przeglądałam swoje zbory przepisów, blogi w poszukiwaniu tego jednego jedynego. Jednak zawsze wracałam  na tego bloga, utwierdzając się w przekonaniu, że będzie to oto ciasto. I jak się okazało był to bardzo dobry wybór. Blachę prostokątną zmieniłam na tortownicę, zmniejszyłam ilość alkoholu w "marcepanie" i zamiast dwóch olejków dałam jeden. I był to jeden z lepszych tortów jaki jadłam, ale ,co najważniejsze, Mąż był zachwycony :)
Ciasto jest dość ciężkie, nie za słodkie, oszukany marcepan rewelacyjny. Polecam :)




Ciasto:
300 g miękkiego masła
300 g cukru pudru
8 jajek
80 g kakao
340 g mąki krupczatki
2 łyżeczki proszku do pieczenia

Białka oddzielić od żółtek. Masło utrzeć z cukrem na puszystą masę, następnie dodawać po jednym żółtku, nieprzerywając ucierania. Kakao rozetrzeć  z 12-14 łyżkami gorącej wody na gęstą papkę. Dodać do masy maślanej wraz z mąką, proszkiem do pieczenia i ponownie utrzeć. Białka ubić na sztywną pianę. Przełożyć do ciasta i dokładnie wymieszać. Ciasto wyłożyć na blachę (u mnie tortownica o śr. 27 cm), wyłożoną papierem do pieczenia. Piec w 180 st. do suchego patyczka. Pozostawić do ostudzenia.

Krem:
500 g serka mascarpone
1 szklanka śmietany kremówki
350 g Nutelli

Serek ze śmietaną ubijać tak długo, aż masa stanie się sztywna. Dodać Nutellę i wymieszać na średnich obrotach miksera.

Poncz:
2 łyżki wódki
1/4 szklanki wody

Wymieszać wodę z wódką. Ostudzone ciasto przekroic na dwa placki. Dolny placek nasączyć ponczem i wyłożyć 3/4 masy. Przykryć drugim plackiem, nasączyć, posmarować pozostałym kremem.

Marcepan:
400 g kaszy manny
330 g cukru pudru
130 g masła
1/4 szklanki wódki
1/4 szklanki wody
1 olejek migdałowy

Kaszę manną wymieszać dokładnie z cukrem. Masło rozpuścić i zagotować. Gorącym zalać kaszę z cukrem i dokładnie wymieszać. Następnie dodać wódkę z wodą i olejkiem migdałowym. Wymieszać. Masę rozprowadzić na cieście.

Polewa:
150 g czekolady gorzkiej
50 g czekolady mlecznej
1/2 szklanki śmietany kremówki
1 łyżka masła
1 łyżka cukru

Do garnuszka wlać śmietankę, dodać czekolady, masło i cukier. Na wolnym ogniu delikatnie podgrzewać aż do rozpuszczenia i połączenia składników. Pozostawić do lekkiego ostygnięcia, a następnie polać ciasto. 

Ciasto przygotować co najmniej  12 godzin przed podaniem.





niedziela, 27 stycznia 2013

Przekładaniec grecki

Od grudnia, gdy na świecie pojawiła się Mała Istotka, muszę staranniej wybierać ciasta do pieczenia. Nie mam jeszcze komfortu jedzenia wszystkiego na co mam chęć, a od czasu do czasu mam ochotę na coś słodkiego. Z tego względu cytrynę w oryginalnym przepisie zamieniłam na esencje waniliową, pominęłam też wiórki kokosowe do dekoracji. Jeszcze jednej zmiany dokonałam zupełnie nieświadomie dając zamiast miodu prawdziwego miód sztuczny. Pomyłka wynika chyba z tego, że jest to ciasto bardzo podobne do placka czeskiego mojej Mamy. 
Ciasto jest nie za słodkie, placki rozpływające się w ustach.Przepis do jak naszybszego powtórzenia :)
Przepis pochodzi ze strony Inspirowane Smakiem.




Ciasto:
70 g margaryny
500 g mąki pszennej
2 średnie jajka
2 łyżki miodu sztucznego
2 łyżki mleka
150 g cukru
1 łyżka sody oczyszczonej

Piekarnik rozgrzać do temp. 170 st. Na stolnicę wysypać mąkę,  wśrodku kopczyka zrobić zagłępienie do którego dodać po kolei margarynę, jajka, miód, mleko, cukier i sodę oczyszczoną. Wyrobić ciasto, podzielić na trzy części i rozwałkować na cienkie placki. Piec około 10 minut, aż uzyskają złoty kolor. Ostudzić.

Krem:
1/2 l mleka
4 łyżki kaszy manny
180 g masła
1/2 szklanki cukru pudru
1 łyżka domowego cukru waniliowego
1 łyżka esencji waniliowej

Do garnuszka wlać mleko i wsypać kaszę manną. Gotować na średnim ogniu, aż masa osiągnie zwartą konsystencję. Odstawić do ostygnięcia. Utrzeć masło z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Gdy masło będzie utarte dodawać do niego po łyżce ugotowanej kaszy. Na końcu dodać esencje waniliową, miksować na najwolniejszych obrotach, do uzyskania jednolitej masy. 

Ostudzone placki przełożyć krem, dociskając delikatnie placki.

Polewa:
60 g margaryny
2 łyżki wody
2 łyżki cukru
1 łyżka kakao
Na średnim ogniu rozpuścić margarynę, dodać wodę, cukier i kakao. Mieszać przez dwie minuty, odstawić do ostygnięcia. Polać przygotowane ciasto.
Pozostawić ciasto na conajmniej 10 godzin. Smacznego :)



sobota, 19 stycznia 2013

Muffiny śniadaniowe - przepis podstawowy

Muffiny w wersji "na słono" zawsze przygotowuję według tego przepisu. 10 minut i pyszne drugie śniadanie gotowe :)

Proporcje na 12 muffinów.



250 g mąki
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka soli
10 łyżek tłuszczu (oleju, oliwy z oliwek, roztopionego masła)
1 jajko
150 ml maślanki

W jednaj misce mieszamy składniki mokre, w drugiej misce mieszamy składniki suche. Mieszanię sypkich składników dodajemy do miski ze składnikami mokrymi. Wymieszać łyżką, następnie dodać dodatki jakie lubimy. W tej wersji to suszone pomidory pokrojone w paseczki, zielone oliwki, ser typu feta. Do tego ciasta możemy dodawać wszystko co nam smakuje albo to co zalega w lodówca, a na co nie mamy pomysłu. Jeżeli dodajemy słone składniki zmniejszamy ilość soli w cieście.
Piec w 20 - 25 minut w 175 st.



poniedziałek, 14 stycznia 2013

Pieróg ze szpinakiem


Uwielbiam szpinak, pod każdą postacią i w każdej ilości. Zazwyczaj szpiank gości u mnie jako farsz do naleśników (takich jak te), pierogów lub jako składnik dań z makaronem. Jednak dzisiaj proponuję Wam szpinak w cieście drożdżowym.
Nam bardzo zasmakował, mam nadzieję, że Wam również przypadnie do gustu :) Smacznego :)




Ciasto:
600 g mąki
1 szklanka śmietany
150 g margaryny
25 g drożdży
3 żółtka
1 jajko
1 łyżeczka cukru
szczypta soli

Drożdże rozetrzeć z cukrem i lekko podgrzaną śmietaną, pozostawić do wyrośnięcia. Mąkę z solą przesiać na stolnicę, dodać roztopioną  i ostudzoną margarynę, wlać wyrośnięte drożdże, śmietanę, dodać jajko i żółtka. Wyrobić na gładkie ciasto, nakryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejce do wyrośnięcia.

Farsz:
350 g mrożonego szpinaku
150 g włoszczyzny mrożonej w paskach
150 g wędzonego boczku
1 łyżka oleju
1 duża cebula
2 ząbki czosnku
1 jajko
100 g sera gouda
sól 
pieprz
gałka muszkatołowa

roztrzepane jajko do posmarowania ciasta

Szpianak i włoszczyznę rozmrozić i dokładnie odsączyć. Boczek pokroić  w kostę i podsmażyć na oleju. Dodać cebulę i czosnek, wszystko razem podsmażyć. Dodać szpinak i włoszczyznę, nakryć pokrywką i dusić kilka minut, zdjąć z ognia, doprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Gdy farsz nieco przestygnie dodać roztrzepane jajko i starty na tarce żółty ser. Dokładnie wymieszać.

Ciasto podzielić na trzy części, na stolnicy oprószonej mąką rozwałkować na grupość 1 cm. Na środek każdego placka wyłożyć farsz i uformować pierogi. Pierogi posmarować jakiem. Piec 40 - 45 minut w 200 st. C.

sobota, 12 stycznia 2013

Trufelki

Dzisiaj kolejny przysmak bez pieczenia. Szybkie w przygotowaniu, smaczne i do wykonania można zaprosić małych kucharzy :) Polecam :)



240 g pokruszonych herbatników (u mnie zwykłe i pełnoziarniste)
1/2 szklanki cukru pudru
3 łyżki kakao
1 łyżka miodu
1/2 szklanki gęstej śmietany
4 łyżki dżemu z czarnej porzeczki
2 łyżki mielonych migdałów
2 łyżki rodzynek
drobno posiekane płatki migdałowych

Wszystkie składniki umieścić w misce, dokładnie wymieszać na jednolitą masę. Formować kule wielkości orzecha włoskiego, obtoczyć w posiekanych płatkach migdałowych. Odstawić do wyschnięcia na co najmniej  2 godziny. 

poniedziałek, 7 stycznia 2013

Wafle z orzechowym nadzieniem

Coś słodkiego na drugie śniadanie? Szybkie wafle z nadzieniem orzechowym. Jeszcze lepsze z polewą czekoladową, niestety mój prywatny, domowy łasuch nie wytrzymał długiego oczekiwnia. Bo "po co polewa, takie też będą pyszne" :)



1/2 szkl wody
1 szkl zmielonych orzechów włoskich
2 łyżki kakao
1 i 1/4 szkl cukru
250 g margaryny
8 herbatników pełnoziarnistych
1 łyżka likieru migdałowego
paczka wafli

Wodę, cukier, kakao i orzechy zagotować. Po połączeniu wszystkich składników dodać margarynę i mieszać, aż do rozpuszczenia margaryny. Gotować na wolnym ogniu około 3 minut. Dodać pokruszone herbatniki i likier migdałowy. Zostawić do ostynięcia. Przełożyć wafle i obciążyć (u mnie w tej roli książki kucharskie :)), pozostawić na co najmniej 2 godziny.

Smacznego:)

niedziela, 6 stycznia 2013

Salceson

Pamiętam, że jako dziecko uwielbiałam to ciasto. Galaretka, poziomki, które ciocia zawsze dorzucała do masy. Ciasto, z którym wiąże się ogromna ilość wspomnień cudownego czasu spędzonego u Babci na wsi :)
Serdecznie polecam :)



Ciasto I:
1 szklanka kwaśnej śmietany
3 całe jajka
3 łyżki dżemu (u mnie domowy z czarnej porzeczki) lub 5 łyżek rozdrobnionych owoców z kompotu
3 łyżki kakao
1 łyżeczka sody oczyszczonej

Wszystko wymieszać widelcem w misce.

Ciasto II:

1 roztopiona margaryna
3 szklanki mąki
1 szklanka cukru pudru
łyżka esencji cytrynowej


Z podanych składników zrobić kruszonkę.

Ciasto I wymieszać widelcem z ciastem II. Piec w 170 stopniach do suchego patyczka. Po ostudzeniu przeciąć na dwa placki


Masa:
2 szklanki mleka
1/2 szklanki cukru zwykłego
1 cukier waniliowy
1 żółtko
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżka mąki zwykłej
1 kostka masłą

Z podanej ilości mleka odlać 1/2 szklanki i wymieszać z mąkami, żółtkiem i cukrem.  Resztę mleka zagotwać, dodać wymieszane wcześniej składniki i energicznie mieszać do zagotowania.  Pozostawić do ostygnięcia.
Masło utrzeć, następnie dodawać po łyżce ostudzonego budyniu i dalej ucierać, aż do wykończenia budyniu.


3 różnokolorowe galaretki, pokrojone w kostkę.

Na placek wyłożyć połowę masy, na masę pokrojona w kostkę galaretka, następnie pozostała masa. Na koniec przykryć plackiem. Ciasto posypać cukrem pudrem.